Geografie

Baví vás číst v mapě? Zajímá vás klimatická změna, problematika sucha, migrace obyvatelstva nebo cestovní ruch. Chcete v rámci studia jezdit na exkurze či terénní cvičení? Rádi byste měli jistotu uplatnění po ukončení studia? Pak je geografie právě pro vás! Z široké nabídky našich studijních programů si vybere každý a v průběhu studia vás čeká pestrá nabídka studijních i mimoškolních aktivit.

Nahlédněte do útrob geografické sekce, poznejte její specifika a možnosti, které studium geografie nabízí. S geografií máte jistotu kvalitního a pestrého studia i 100 % uplatnění na trhu práce.

 

DOD proběhnou 19.-20. ledna 2024.

Studijní programy:

APLIKOVANÁ GEOGRAFIE, SPECIALIZACE: FYZICKÁ GEOGRAFIE A GEOINFORMATIKA, SOCIÁLNÍ GEOGRAFIE A GEOINFORMATIKA; DEMOGRAFIE, SPECIALIZACE: DEMOGRAFIE SE SOCIÁLNÍ GEOGRAFIÍ, DEMOGRAFIE SE SOCIOLOGIÍ, DEMOGRAFIE S HISTORIÍ; GEOGRAFIE A KARTOGRAFIE; GEOGRAFIE SE ZAMĚŘENÍM NA VZDĚLÁVÁNÍ; HYDROLOGIE A HYDROGEOLOGIE; VĚDY O ZEMI

 

Kdy: pátek 19.1. (8:00 - 17:00) a sobota 20.1. (8:00 - 14:00)
Kde: Albertov 6

 

Informační přednáška o studiu
Velká geologická posluchárna
pátek (9:00, 12:00)
sobota (12:00)

V rámci informační přednášky se dozvíte základní informace o možnostech bakalářského a navazujícího magisterského studia geografie na PřF UK.

 

Možnosti navazujícího magisterského studia geografie
Pravá rýsovna
pátek (10:00)

Rozhodujete se, na jaké navazující magisterské studium nastoupit? Chcete se dozvědět více o možnostech, které nabízí geografická sekce PřF UK? Ať už je vám bližší kartografie či sociální geografie, přijďte se seznámit s možnostmi. V rámci semináře budou představeny navazující magisterské studijní programy, následovat bude diskuse a prostor pro dotazy.

 

Demografické stárnutí v Česku - příčiny, souvislosti, možné dopady 
Pravá rýsovna
pátek (11:00)

Obyvatelstvo Česka stárne a tento trend bude pokračovat i v dalších dekádách. Jedná se o jednu z největších a nejaktuálnějších výzev, před kterou naše společnost stojí, dotýká se tak každého z nás. Ukážeme si, jaké příčiny stojí za proměnou věkové struktury obyvatelstva Česka, jakým tempem „stárneme“, jak si na tom stojíme v porovnání s jinými státy a jak se stárnutí promítá do života každého z nás.

 

Dnešní svět očima družic
Pravá rýsovna
pátek (13:00)

Družice nám otevírají pohled do neuvěřitelného světa plného možností a výzev. Jsou našimi očima ve vesmíru, poskytují nám nejen obrazy krásy naší planety, ale také důležité informace pro vědu, klimatické změny, navigaci a mnoho dalšího. Z jejich perspektivy sledujeme dynamiku měst, změny v krajině, ale také dopady lidské činnosti. Družice nejsou jen technologickými zázraky, jsou našimi průvodci v porozumění a ochraně toho, co máme kolem sebe v dnešním světě.

 

Úvodní lekce přípravného kurzu
Velká geologická posluchárna
pátek (14:30 - 16:30)

Přípravný kurz je určen především uchazečům o studium geografie, kartografie a demografie (nejen) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kteří se chtějí seznámit s vysokoškolským studiem geografických oborů a zároveň se připravit na přijímací zkoušku. Kurz ale slouží také jako příprava na maturitu ze zeměpisu a pomůže i s přijetím na další obory, u nichž přijímací zkouška zahrnuje zeměpis, orientaci v problematice obyvatelstva, základy společenských věd či všeobecný základ (např. obory na ekonomických, sociálněvědních fakultách či filozofických fakultách).

 

GEOLAB + info stánek
chodba 2.patro
pátek, sobota (po celou dobu DOD)

GEOLAB je soubor geografických her pro malé i velké návštěvníky. Na informačním stánku se můžete po celou dobu akce zeptat na cokoliv, co vás bude zajímat.

 

Demografický doprovodný program
místnost Z1
pátek, sobota (po celou dobu DOD)

Demografické hry a kvízy, možnost se setkat se studenty demografických studijních programů a zeptat se na cokoliv, co vás zajímá.

 

Geografická kavárna
Levá rýsovna
pátek, sobota (po celou dobu DOD)

Máte dotazy ke studiu geografie? Zajímá vás, jak probíhá výuka? Jaké vás čekají předměty? Kam budete jezdit na terénní cvičení? Jaký je život na geografii nebo kam zajít na pivo s geografy? Přijďte si dát kávu do naší geografické kavárny a popovídat si se současnými studenty o všem, co vás zajímá.

 

V pátek 19. 1. bude v čase 9:00–15:00 pro zájemce otevřena k nahlédnutí a dotazům Knihovna geografie.

Exkurze po geografické sekci

V krátkém videu se dozvíte nejpodstatnější informace o geografické sekci. Nahlédnete do Mapové sbírky, dozvíte se, jaké studijní programy nabízíme a zjistíte, že geografie není jen o sezení v posluchárnách.

Vše, co vás zajímá a chcete se zeptat

Máte dotazy ke studiu geografie? Zajímá vás, jak probíhá výuka? Jaké vás čekají předměty? Kam budete jezdit na terénní cvičení? Jaký je život na geografii nebo kam zajít na pivo s geografy? Neváhejte se zeptat studentů geografických programů, kteří vám zodpoví jakékoliv dotazy.

Podívejte se nejprve na často kladené otázky.

Vstupte do chatovacího fóra

Bakalářské a magisterské studijní programy na PřF UK

Bakalářské programy sekcí:

Biologie
Geografie
Geologie
Chemie
Životní prostředí

Magisterské programy sekcí:

Biologie
Geografie
Geologie
Chemie
Životní prostředí