Jednotlivé studijní programy mají na své stránce blíže specifikováno, jakým způsobem a na jakých pozicích se může příslušný absolvent uplatnit.
Na absolventské stránce fakultního webu si můžete přečíst o úspěších našich absolventů a také rozhovory s nimi.
Mentoring je progresivní koncept kariérního vývoje, který využívá přenos zkušeností mezi mentorem a jeho mladším kolegou ("mentee"). Takové předávání zkušeností probíhá v reálných situacích, zejména přímo na pracovišti. Jde o dobrovolnickou aktivitu s původem ve skandinávských zemích.
Dále se studenti mohou zúčastnit studentských pracovních stáží. Pro absolventy již existuje nabídka pracovních míst ve spolupracujících firmách. V březnu pořádáme Kariérní den PřF UK ke zprostředkování kontaktů mezi zaměstnavateli a budoucími absolventy.
Více informacíPrávě končíte Ph.D. studium a nebo od získání Vašeho diplomu ještě neuplynuly tři roky? Tak pak si nenechte ujít prestižní Azrieli International postdoctoral fellowship. Toto stipendium vám umožní zapojit se po dobu dvou let do výzkumu na jedné z osmi špičkových akademických institucí v Izraeli. Zahájení stipendijního pobytu je v říjnu 2024, uzávěrka přihlášek 15. listopadu 2023.
Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se jí účastní rovněž fakulty Univerzity Karlovy, včetně té naší. Čeká vás neopakovatelná atmosféra, přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.
Výstava Cesty české vědy bude do 27. listopadu k vidění v Regionálním muzeu v Mikulově. Vypráví příběh z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. V rámci doprovodného programu můžete zhlédnout komentovanou prohlídku kurátorky výstavy Ing. Michaely Nohejlové Zemková, Ph.D. z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK či si poslechnout přednášku Mgr. Lenky Ovčáčkové, Ph.D z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, a to 27. a 29.9. na zámku Mikulov.
U mnohobuněčných organismů obsahují všechny buňky jedince obvykle stejnou genetickou informaci. Diferenciace buněk je pak řízena regulací genové exprese, tzn. zapínáním a vypínáním různých genů v různých buňkách. Existují však výjimky, kdy namísto umlčení jsou určité sekvence z genomu trvale odstraněny. Zajímavý příklad takové programované DNA eliminace byl popsán u ptačího řádu pěvců, kde dochází k eliminaci celého chromozomu ze somatických buněk a chromozom je zachován pouze v zárodečných buňkách. V článku, který byl publikován v prestižním časopise Nature Communications, tým Radky Reifové na katedře zoologie, se Stephenem Schlebuschem coby prvním autorem, společně s dalšími vědci popsali sekvenci tohoto chromozomu u dvou blízce příbuzných druhů pěvců a poskytli tak jeden z prvních pohledů na význam a evoluční dynamiku tohoto podivného chromozomu.