Studium je zaměřeno na přírodovědné aspekty environmentální problematiky, zejména na složky životního prostředí a na vlivy, které prostředí pozměňují. Studovaná a přednášená témata zahrnují kromě základů přírodních věd též atmosféru a klima, znečištění a ochranu vod, ekologii obnovy a krajinnou ekologii, nakládání s odpady a jejich zneškodňování, péči o biodiverzitu, zdravotní aspekty ochrany prostředí, právo životního prostředí a další. Výuka je založena na moderních poznatcích světové vědy a na zkušenostech domácí i mezinárodní praxe.
Během studia se seznámíte se složením a chováním hlavních složek prostředí (voda, půda, atmosféra a klima, živé organizmy) a s jejich vzájemnými interakcemi v čase a prostoru. Dozvíte se také více o vlivech lidské společnosti na životní prostředí a seznámíte se i se základy souvisejících technologických disciplín a společenských věd, které umožní lépe pochopit vzájemné interakce mezi lidskou společností a životním prostředím.
Orientační studijní plány (seznam přednášek) pro jednotlivé studijní programy najdete zde (upozornění: studijní programy prochází reakreditací a studijní plány se tak oproti roku 2020/2021 mohou měnit).
Můžete se uplatnit ve státní správě, expertní činnosti, v základním i aplikovaném výzkumu. Budete moci řešit jednodušší úkoly v oblasti sledování kvality složek prostředí, analýzy škodlivin v prostředí, managementu chráněných území, odpadů, skládek, čištění odpadních vod i vztahů zdraví člověka a prostředí. Jako absolventi bakalářského studia se v typickém případě můžete stát členy řešitelských týmů ve výše zmíněných v oblastech ochrany životního prostředí.
"Vědu si nelze naložit jako ranec na záda. Chcete-li dosáhnout úspěchu, musíte se s ní zasnoubit."
Přijímací zkouška bude prominuta účastníkům krajských a ústředních (celostátních) kol některých olympiád, účastníkům Letního odborného soustředění Biologické olympiády Běstvina 2020 v kategorii A, účastníkům krajské a celostátní přehlídky SOČ ve vybraných oborech a úspěšným řešitelům korespondenčního semináře KSICHT a Kamenožrout pořádaného PřF UK, případně studentům úspěšným při Národních srovnávacích zkouškách a studentům s dobrým prospěchem na SŠ. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách studijního oddělení.
Výuka probíhá interaktivním způsobem v moderně zařízených učebnách, Ústav pro životní prostředí má k dispozici vlastní knihovnu, a k praktické výuce řadu laboratoří, zejména laboratoř geografických informačních systémů, laboratoř kvality vody, laboratoř kvality ovzduší a laboratoř environmentální chemie. Část terénních cvičení probíhá na terénní stanici na břehu rybníka Velký Pálenec u Blatné. Dáváme velký důraz na sepětí z praxí, a proto u nás přednáší – kromě akademických pracovníků, kteří jsou předními badateli ve svých oborech – i významní představitelé akademie věd, státní správy, soukromých firem a evropské komise.
"Kdybyste se domorodců na Nové Guinei zeptali, jestli chtějí chránit les, bude to, jako kdybyste tady chtěli chránit silnice."
Pokud se vám tento program líbí a uspokojuje vaši touhu po poznání, pokračujte na Průvodce přijímacím řízením.
Průvodce přijímacím řízenímAplikace pro uchazeče Studuj Přírodovědu na Karlovce tě provede Dnem otevřených dveří na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, pomůže Ti zorientovat se v přijímacím řízení a dovede tě úspěšně až k začátku studia na naší fakultě.
Stahuj aplikaci na: